انتشار:  پنج‌شنبه 8 خرداد 1399  ::  14:27

سرویس اقلیم کردستان

سیاستمدار برجسته‌ کُرد:

ترکیه اشغالگر است؛ حزب دمکرات و اتحادیه‌ میهنی با پ.ک.ک مذاکره‌ کنند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – دکتر محمود عثمان سیاستمدار برجسته‌ کرد عراقی ضمن محکومیت سیاست های ترکیه‌ در قبال کردها، بر ضرورت مذاکره‌ دو حزب حاکم اقلیم کردستان با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) تاکید کرد.
 

به‌ گزارش کردپرس به‌ نقل از سایت روژنیوز نزدیک به‌ پ.ک.ک، دکتر محمود عثمان نماینده‌ چند دوره‌ مجلس عراق، ترکیه‌ را متهم به‌ دست داشتن در کشمکش میان پ.ک.ک و حزب دمکرات و اتحادیه‌ میهنی در منطقه‌ زینی ورتی کرد و گفت: آنکارا در این مناقشه‌، حزب دمکرات کردستان را برای تحقق اهدافش به‌ کار می گیرد.

سیاستمدار برجسته‌ کرد، ضمن اشاره‌ به‌ این که‌ دولت ترکیه‌ حاضر به‌ اعتراف به‌ موجودیت و اراده‌ مستقل کردها نیست، درباره‌ فعالیت های پ.ک.ک تصریح کرد که‌ این حزب در حال جنگ با دولتی است که‌ حاضر به‌ اعتراف به‌ موجودیت و کیان سیاسی اقلیم کردستان نیست و به‌ آن حمله‌ می کند.

دکتر محمود عثمان بر ضرورت تشکیل هیئتی مشترک از سوی حزب دمکرات کردستان و اتحادیه‌ میهنی کردستان برای گفتگو با پ.ک.ک و انجام مذاکره‌ با هدف حل و فصل مشکلات فی مابین تاکید کرد.

شایان ذکر است، منطقه زینی ورتی میان کوه های کاروخ و قندیل در استان اربیل، جزو مناطقی است که نیروهای حزب کارگران کردستان از سال 2000 میلادی در آن مستقر هستند و طی دو ماه‌ اخیر  محل مناقشه نیروهای پ. ک. ک و نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان از دو حزب اتحادیه میهنی (یکیتی) و حزب دمکرات کردستان (پارتی) بوده است.

نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان پیشتر و در تاریخ دوشنبه 1 اردیبهشت  / 20 آوریل، در کنفرانسی خبری در رابطه با تنش های منطقه زینی ورتی، گفت:" نیروهایی که به زینی ورتی رفته اند، پیشمرگ هستند و وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان نیز وزارت همه اقلیم است. هیچ نیروی بیگانه ای به زینی ورتی نرفته است و رفتن آنان (نیروهای پیشمرگ) نیز موقتی است. اگر لازم به حضور آنان در منطقه نیز نباشد، بدون شک از زینی ورتی خارج می شوند. تحلیل و برداشت های شگفتی از این موضوع مطرح و گفته شده زینی ورتی تبدیل به محلی برای یک پروژه اتمی شده. اما آنچه انجام شد، موقتی بوده و  فقط برای حفظ شهروندان از تردد صورت گرفته است و مطمئنا همه امور اجرایی دراین منطقه نیز به حالت عادی باز می گردد."

همچنین در خصوص حضور پ.ک.ک در اقلیم کردستان، گفت: حضور پ.ک.ک در کردستان  عراق فاقد مشروعیت است و پ.ک.ک باید از ایجاد مشکل برای اقلیم کردستان پرهیز نماید.پ.ک.ک محل فعالیت خودش را دارد وقطعاً اقلیم کردستان محل فعالیت های این حزب نیست، نمی شود و نخواهد شد. زیرا ما هم اکنون بخشی از عراق هستیم و اقلیم کردستان در چارچوب عراق به هیچ وجه اجازه نخواهد داد که منشاء مشکلات  برای همسایگان شود.