انتشار:  دوشنبه 12 خرداد 1399  ::  11:46

سرویس سوریه

عضو مکتب سیاسی حزب اتحاد دموکراتیک کُرد سوریه«P.Y.D.K» در گفت‌وگو با کُردپرس عنوان کرد؛

پایبند به توافق سیاسی «ENKS» و «PYD» نمی شویم/حل مسئله کُرد از «شام» می‌گذرد

سرویس سوریه-عضو مکتب سیاسی حزب اتحاد دموکراتیک کُرد سوریه(P.Y.D.K)گفت‌:با تمام وجود امیدواریم که توافق میان شورای میهنی و حزب اتحاد دموکراتیک انجام شود اما به اتحاد میان آن‌ها خوشبین نیستم، چرا که تصمیم سیاسی نه نزد(ENKS) و نه نزد(PYD) است بلکه دستورات از قندیل و اربیل می‌آید.

«محمود محمد» عضو مکتب سیاسی حزب اتحاد دموکراتیک کُرد سوریه P.Y D.K (یکیتی) در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به نظر این حزب در خصوص مذاکرات میان شورای میهنی کُردهای سوریه(ENKS) و حزب اتحاد دموکراتیک(PYD)، اظهار کرد:شورای میهنی(ENKS) و حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) از ابتدا بصورت پنهانی با یکدیگر گفت‌وگو کردند و احزابی مانند ما را که از سال ۱۹۵۷ برای حقوق ملت کُرد در سوریه تلاش می‌کنند را از مذاکره دور نگه داشتند، اما با این وجود همراه با حزب دموکرات آینده کُرد سوریه(P.D.P.K.S) که با آن‌ها میثاق نامه همکاری داریم، از دل و جان برای مصلحت و منافع مردم کُرد از این مذاکرات پشتیبانی می‌کنیم.

وی ادامه داد:با وصف این که ما را از مذاکرات دور نگه داشتند اما هیچ وقت بخشی از مشکل سر راه  اتحاد آن‌ها نیستیم.حزب اتحاد دموکراتیک کُرد(یکیتی) را در مذاکرات شرکت ندادند و به توافق سیاسی رسیدند.در مقابل می‌گوییم که پایبند به نتایج مذاکرات آن‌ها نمی‌شویم چرا که ما یک جریان سیاسی هستیم و طمعی برای مدیریت در اداره خودگردان نداریم و یا دارای نیروی نظامی نیستیم  که سر آن‌ با طرف‌های دیگر به توافق برسیم.

وی افزود:حزب اتحاد دموکراتیک از تابستان سال ۱۹۵۷ تا به امروز در چهارچوب سیاسی و اقدامات آشتی گرایانه فعالیت کرده و به رویکرد دموکراتیک باور دارد.

محمود محمد در پاسخ به این سوال که آیا شما اطلاعی از بندهای مذاکره دارید و یا قصد حضور در این نشست‌ها را دارید، توضیح داد:زمانی که (PYD) و (ENKS)به توافق رسیدند، نشستی با حضور حزب اتحاد دموکراتیک(PYD)، حزب دموکرات آینده(P.D.P.K.S)، حزب ما(P.Y.D.K)، ژنرال مظلوم کوبانی و نماینده آمریکا برگزار شد و از ما خواستند تا نظر خود را درباره توافق سیاسی میان آن‌ها اعلام کنیم.

وی افزود:به آن‌ها گفتیم ما یک حزب سیاسی هستیم و به کار سیاسی باور داریم و اعتقادی به مسائل نظامی نداریم و طمعی هم برای اداره خودمدیریتی منطقه نداریم.چیزی که می‌خواهیم این‌ است، توافقات تا انتها ادامه پیدا کند و از آن حمایت می‌کنیم و خللی در مذاکرات ایجاد نمی‌کنیم اما پایبند به توافق سیاسی میان دو طرف نمی‌شویم.

عصو مکتب سیاسی حزب اتحاد دموکراتیک کُرد در سوریه تصریح کرد:ملاحضات سیاسی خود را به آن‌ها اعلام کردیم و گفتیم آیا می‌توانید نظرات ما را در توافقات خود اعمال کنید؟ آن‌ها هم گفتند که قادر به این کار نیستند و نمی‌توانند توافقات خود را تغییر دهند.لذا ما هم اعلام کردیم مادامی که به نظرات ما توجهی نمی‌کنید، رونوشت ملاحضاتمان را به شما نمی‌دهیم. به هر حال ما بعنوان‌ دو حزب (یکیتی و آینده) نسخه‌ای از ملاحضات خود را به ژنرال مظلوم و نسخه دیگر را به سفیر آمریکا تحویل دادیم.

این سیاستمدار کُرد در پاسخ به این سوال کُردپرس که پیشبینی شما از اتحاد دو نیروی نظامی طرفین چیست، خاطرنشان کرد:در خصوص متحد کردن نیروی نظامی معتقدیم که نباید تجربه اقلیم کُردستان عراق دوباره شود.چند سال پیش در نشست دهوک که جناب(سه‌روک) مسعود بارزانی هم حاضر بودند به این موضوع پرداخته شد که واجب است نیروهای نظامی با حضور متخصصین نظامی دو طرف راهی برای اتحاد پیدا کنند و تنها یک قوای نظامی در کُردستان سوریه ایجاد شود.

محمود محمد با بیان این مطلب که مشکلات عدیده‌ای سر راه اتحاد طرفین است، توضیح داد:ما امیدواریم که این توافق تا انتها ادامه یابد و به خاطر مصالح کُرد در سوریه به نتیجه برسد.اما به شخصه به توافق میان آن ها خوشبین نیستیم چرا که تصمیم سیاسی نه نزد(ENKS) و نه نزد(PYD) است بلکه از قندیل و اربیل دستورات آن‌ها می‌آید.

وی تصریح کرد:مشکلات فراوانی میان قندیل و اربیل وجود دارد و حل شدن آن‌ها با این آسانی نیست و همین موضوعات منجر به موانعی پیشروی مذاکرات شورای میهنی و حزب اتحاد دموکراتیک می‌شود،اما به هر حال امیدواریم که طرفین به توافق نهایی برسند.

عضو مکتب سیاسی حزب اتحاد دموکراتیک کُرد در سوریه درباره رعایت حقوق اقوام دیگر در کُردستان سوریه، گفت:در خصوص حضور اقوام دیگر در اداره خودگردان باید بگوییم ما نباید اشتباهات تاریخی که در حق اقوام و ملت‌ها در سوریه و در منطقه انجام‌شده را تکرار کنیم.شهروندان ملت‌های دیگر در کُردستان سوریه دارای حق و حقوق هستند و واجب است در اداره خودمدیریتی حضور داشته باشند و با آن‌ها توافقاتی انجام شود.

این سیاستمدار منتقد کُرد با اشاره به لزوم توجه به مذاکره با دولت مرکزی سوریه از سوی سیاستمداران کُرد سوری، اظهار کرد:ما معتقدیم هر بخشی از کُردستان دارای خصوصیات ذاتی خود است و لازم است هر کدام از منطقه‌های کُردنشین با حکومت‌های مرکزی بر سر حقوق خود به توافق برسند‌.سلاح هیچ کدام از مشکلات کُردها را حل نمی‌کند.

محمود محمد تصریح کرد:ما بعنوان دو حزب اتحاد دمرکراتیک کُرد(P.Y.D.K) و حزب دموکراتیک آینده کُرد(P.D.P.D.K) معتقدیم، حل مسئله کُرد در سوریه از شام می‌گذرد.همانطور که مسئله کُردهای ایران از تهران، کُردهای عراق از بغداد و کُردهای ترکیه از آنکار می‌گذرد واجب است احزاب سیاسی کُرد سوریه یک کنگره ملی برگزار کنند و با تصمیمات مشترک به شام برگردند، زیرا راه‌حل سیاسی را نباید در قندیل، اربیل و سلیمانیه جستجو کرد بلکه با اتحاد سیاسی به شام بروند.