انتشار:  چهارشنبه 14 خرداد 1399  ::  16:46

سرویس اقلیم کردستان

عضو فراکسیون آینده در مجلس عراق:

رهبران اتحادیه میهنی و جنبش تغییر مسئول نقض حقوق خبرنگاران و معترضین سلیمانیه هستند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده کرد عضو فراکسیون آینده در مجلس عراق اعلام کرد که رهبران دو حزب  اتحادیه میهنی و جنبش تغییر مسئول نقض حقوق خبرنگاران و معترضین سلیمانیه هستند.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری و تحلیلی شارپرس، سرکوت شمس الدین با اشاره به برگزاری تظاهرات در سلیمانیه، برای اعتراض به تعطیلی مشاغل و ممنوعیت تردد، اعلام کرد که نیروهای امنیتی وابسته به اتحادیه میهنی (یکیتی)  به جای حفاظت و حمایت از معترضین به صورتی وحشیانه به تظاهرکنندگان و خبرنگاران مستقر در محل حمله کرده و شماری از آنان را دستگیر کرده اند.

نماینده کرد عضو فراکسیون آینده در مجلس عراق، افزود که نیروهای امنیتی در برخی نقاط سلیمانیه، اقدام به تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان کرده اند و این اقدام نیروهای امنیتی را به شدت محکوم کرد.

وی تاکید کرد که رهبران دو حزب اتحادیه میهنی و جنبش تغییر مستقیما مسئول هرگونه نقض حقوق تظاهرکنندگان و روزنامه نگاران در سلیمانیه و حمله به آنان هستند چرا که اداره امور اداری و امنیتی سلیمانیه در اختیار آنان است.

 لازم به ذکر است که سه شنبه 13 خرداد / 2 ژوئن، مردم و صاحبان مشاغل و کسب و کارهای سلیمانیه در اعتراض به تصمیم دولت اقلیم کردستان در اعلام قرنطینه 6 روزه و ممنوعیت تردد در اقلیم و تعطیلی مشاغل برای جلوگیری از  شیوع کرونا، دست به تظاهرات و تجمع در خیابان ها زدند که این تظاهرات با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شده و این نیروها نیز به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کردند.