انتشار:  شنبه 17 خرداد 1399  ::  14:32

سرویس کردستان

مبتلایان به کرونا در کردستان به تفکیک گروه سنی اعلام شد/ بیشترین تعداد ابتلا در گروه سنی 40 تا 60 سال است

سرویس کردستان- رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه بیشترین افراد مبتلا به کرونا در کردستان در گروه سنی ۴۰ تا ۶۰ سال قراردارند، تصریح کرد:  بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در استان در سنین بیش از ۷۰ سال است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، دکتر فرزین رضاعی  اظهار کرد: سالمندان جزء گروه‌های حساس و در معرض خطر در برابر بیماری کرونا هستند که نیاز به توجه ویژه دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: از ۱۶۶ مورد مرگ به علت کرونا در استان، ۱۲۲ نفر معادل ۷۳ درصد، سن بالای ۶۰ سال داشته‌اند.

دکتر رضاعی با اشاره به تعداد مبتلایان به کرونا در استان به تفکیک سنی، عنوان کرد:

از تعداد یک هزارو ۳۳۱ بیمار مبتلا به کرونا در کردستان ۱۹ نفر زیر پنج سال سن دارند.

وی به بیان اینکه ۱۲ نفر از مبتلایان به کرونا در استان پنج تا ۱۰ ساله هستند، افزود:  بین سنین ۱۱ تا ۲۰ سال، ۲۰ نفر مبتلا به کرونا هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه از مجموع مبتلایان به کرونا در استان ۲۰ نفر ۱۱ تا ۲۰ سال سن دارند، ادامه داد: تعداد ۱۲۵ مورد از مبتلایان، ۲۱ تا ۳۰ ساله هستند‌.

دکتر رضاعی همچنین تعداد مبتلایان به کرونا در استان را ۲۲۱ نفر با سنین ۳۱ تا ۴۰ سال اعلام کرد و افزود: تعداد ۲۱۴ بیمار مبتلا ۴۱ تا ۵۰ سال سن دارند.

وی با اشاره به ابتلای ۲۱۳ بیمار مبتلا به کرونا در سنین ۵۱ تا ۶۰ ساله افزود: بیشترین آمار مرگ و میرهای ناشی از کرونا در استان کردستان مربوط به سن بالای ۶۰ سال با ابتلای ۵۰۷ مورد گزارش شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: گروه سنی بالای ۶۰ سال با ۳۸ درصد ابتلاء به کرونا بیشترین شمار مبتلایان در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

دکتر رضاعی با اشاره به توصیه‌های کلیدی برای سالمندان در این وضعیت کرونایی  تأکید کرد: استفاده از ماسک، شستشوی دست‌ها حداقل ۲۰ ثانیه قبل و بعد از آماده‌سازی غذا، لمس سطوح و اشیاء، دوری از تجمع در اماکن عمومی، استفاده از دستمال یکبار مصرف هنگام سرفه یا عطسه، رعایت فاصله اجتماعی و ضد عفونی کردن واکر، عصا و نرده‌ها را فراموش نکنید.

وی با بیان اینکه فاصله اجتماعی به معنای انزوا و تنهایی افراد نیست افزود: انزوای اجتماعی می‌تواند تأثیر منفی در ایمنی و سلامت روان افراد مسن بگذارد بنابراین جوانان با تماس‌های غیر حضوری باید سالمندان را حمایت و ارتباطات اجتماعی را با روش‌های جایگزین تقویت کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در پایان خطاب به شهروندان هشدار داد: با توجه به وضعیت قرمز کرونا در سنندج تا قطع زنجیره این ویروس ماندن در خانه را جدی بگیرید و با رعایت اصول بهداشتی و رعایت فاصله‌ اجتماعی هوشمند برای نابودی این ویروس کشنده اهتمام ورزید.