انتشار:  شنبه 17 خرداد 1399  ::  14:44

سرویس عراق

نماینده کُرد مجلس عراق:

یک هیئت کردستانی برای توافق بر سر نفت، هفته جاری راهی بغداد می‌شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از نمایندگان کُرد مجلس عراق از سفر یک هیئت بلندپایه از اقلیم کردستان به پایتخت این کشور در هفته جاری برای نهایی کردن توافق بر سر پرونده نفت خبر داد.

به گزارش کردپرس، شیروان میرزا، عضو کمیسیون دارایی مجلس نمایندگان عراق از فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان (یه‌کیتی) در گفت و گو با رادیو المربد اعلام کرد که طی هفته جاری یک هیئت بلندپایه از اقلیم کردستان راهی شهر بغداد می شود به امید آن که یک تصمیم نهایی در رابطه با پرونده نفت اقلیم اتخاذ شود.

میرزا در این باره تاکید کرد که هیئت بلندپایه اقلیم کردستان در جریان مذاکرات خود با دولت فدرال عراق، مسئله درآمدهای غیر نفتی به دست آمده از گذرگاه های مرزی و گمرک و درآمدهای دیگر را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد تا به صورت نهایی تعیین تکلیف شوند.

این نماینده کُرد مجلس عراق در ادامه نیز خاطر نشان ساخت که 400 میلیارد دلاری که دولت فدرال تحویل دولت اقلیم داد، به عنوان حقوق ماه آوریل سال جاری میلادی به کارمندان اقلیم پرداخت شد.

این در حالی است که مهدی عبدالکریم، عضو ارشد حزب دمکرات کردستان (پارتی) به رهبری مسعود بارزانی نیز چند روز پیش از تصمیم جریان های سیاسی کُرد برای اعزام یک هیئت بلندپایه به بغداد برای بررسی مسائل حل نشده خبر داده و اعلام کرده بود که توافق نهایی و جامع میان دولت اقلیم کردستان و دولت فدرال عراق تکمیل شده و آماده امضای مصطفی کاظمی، نخست وزیر جدید این کشور می باشد.

عبدالکریم در این باره گفته بود: توافق نهایی و جامع میان اربیل و بغداد از ماه دسامبر سال 2019 آماده است با این حال برگزاری تظاهرات و استعفای دولت قبلی مانع از امضای این توافق شد؛ مذاکرات در حال حاضر برای امضای دوباره توافق جامع جهت حل و فصل بحران مربوط به بودجه، مرزها، گمرک، درآمدهای فدرال، نیروهای پیشمرگ، کشاورزی و مسائل دیگر انجام می شود.