انتشار:  دوشنبه 2 تیر 1399  ::  02:11

سرویس سوریه

مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) در منطقه فرات در گفت‌وگو با کُردپرس عنوان کرد؛

گفتگو با ENKS یک مسئله استراتژیک است/کُرد خوب از نظر ترکیه، کُرد ضعیف است

سرویس سوریه-مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) در منطقه فرات گفت:آیا شیخ سعید پیران و شیخ رضا درسیمی عضو پ.ک.ک‌ بودند که به آن‌ها حمله شد؟ نه؛ مسئله ترکیه نابودی کُردها و جریان حق خواهی آن‌ها است.

«بکر حاج عیسی» مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) در منطقه فرات در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به شرایط گفت‌وگوها میان شورای میهنی کُرد(ENKS) و احزاب اتحاد میهنی کُرد(PYNK) اظهار کر :دشمنان کُرد نه‌ تنها برای کُردها مرز تعیین کردند بلکه در حافظه آن‌ها نیز مرز ایجاد نمودند تا میانشان اختلاف ایجاد کنند.به نظر من تجزیه ذهن از تقسیم مرز خطرناک‌تر است.احزاب زیادی از دهه ۵۰ میلادی تا به امروز در کُردستان سوریه تاسیس شده اما بدبختانه دشمن با نفوذ به آن‌ها نگذاشتند تاثیر زیادی بر کُردستان سوریه بگذارند و در طول این سال‌ها با تاثیر بر آن‌ها موجب انشعابشان شدند.

وی ادامه داد:از آغاز بحران سوریه حزب اتحاد دموکراتیک مانند یک مرکز انقلابی عمل کرد و وارد فعالیت شد، فعالیتی که عقبه انقلابی آن‌ به حرکت سال ۲۰۰۴ در قامیشلو برمی‌گردد.در اتفاقات سال ۲۰۱۱ احزاب سیاسی دیگر کُرد نتوانستند به توافق و اتحاد برسند و برخی از احزاب کُرد خود را با اپوزسیونی که امروز تحت سلطه جریان اخوان المسلمین است،همراه کردند.

وی افزود:اما حزب اتحاد دموکراتیک با رنگ و تفکر خود وارد میدان شد و برخی احزاب دیگر نیز در این راه با آن پیوستند و امروز خودمدیریتی سازمان یافته‌ای را شکل داده‌اند که با حضور بیست و پنج حزب، جریانی به نام احزاب اتحاد میهنی را رهبری می‌کنند تا با طرف دیگر کُرد به مذاکره بپردازند.نیروهای مدافع خلق و مدافع زن و ارتش سوریه دموکراتیک‌ امروز مایه افتخار ملت در منطقه هستند و دستاوردهای نظامی آنان باعث شد که احزاب دیگر به اتحاد بپیوندند و بخشی از خودمدیریتی شوند.

بکر حاج عیسی تاکید کرد:ما بعنوان حزب اتحاد دموکراتیک به درخواست فرمانده مظلوم عبدی پاسخ مثبت دادیم و برای آشتی در خانه کُردها و گفت‌وگوی کُردی-کُردی حاضر شدیم.دستاوردهای نظامی یک حقیقت است و باید از آن‌ها حراست شود و نیازمند اقدام سیاسی و اتحاد کُردی-کُردی است.

مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک در منطقه فرات با اشاره به  خوشحالی مردم کُرد سوریه از تفاهم میان جریان‌های کُرد، توضیح داد:درخواست ژنرال مظلوم کوبانی و پشتیبانی آمریکا از مذاکره میان جریان‌های کُرد موجب خوشحالی  کُردها در سوریه شده است.

وی درباره ماهیت مخالفین کُردها در سوریه تصریح کرد:هیچ فرقی میان مخالفین و دولت مرکزی در قبال مسئله کُردها در سوریه وجود ندارد و هر دو در برابر حقوق کُردها مقاومت می‌کنند.

مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) در منطقه فرات  با اشاره به اهمیت توافق با شورای میهنی گفت:گفتگو با شورای میهنی یک مسئله استراتژیک است.اتحاد ما می‌تواند پایگاهی برای همه اقوامی که در شمال سوریه زندگی می‌کند، باشد و نوید سوریه‌ای دموکراتیک را بدهد.

وی تصریح کرد:شونیست‌ها و نژادپرست‌ها به توافق ما حمله می‌کنند و آن را خطری برای خود می‌دانند به همین خاطر اتحاد می‌تواند پایگاهی برای برگزاری کنگره ملی در کُردستان باشد.

بکر حاج عیسی افزود:از لحاظ سیاسی برای مذاکره با جامعه بین‌المللی و ائتلاف به توافق رسیده‌ایم اما لازم‌ است در حوزه اداری و نظامی هم به توافق برسیم زیرا که تهدیدات فراوانی علیه کُردستان سوریه وجود دارد.

مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) در منطقه فرات در پاسخ به این سوال که وزیر خارجه ترکیه به دلیل گفت‌وگوی میان شما و شورای میهنی کُرد، آن‌ها را تهدید به مقابله کرده، اظهار کرد:دشمن کُردها را به کُرد خوب و کُرد بد تقسیم کرده است.کُرد خوب از نظر دشمن کُرد ضعیف است که قدرتی ندارد و اما کُردی که دارای پروژه و قدرت و نیرو است را کُرد بد خطاب می‌کند و همه این را می‌دانند‌.

وی تاکید کرد:دوستان ما در شورای میهنی همراه اپوزسیون و مخالفان بودند و برای ترکیه مایه مباهات بودند اما هنگامی که با احزاب اتحاد میهنی وارد گفتگو شدند حملات علیه آن‌ها آغاز شد.زمانی که شورای میهنی قدرتی نداشته باشد، دوست آن‌ها است و زمانی که شورای میهنی توانمند شود، به دشمن آن‌ها مبدل می‌گردد.

وی خاطرنشان کرد:پیشتر گفته بودم‌ اگر شورای میهنی سرپرست نیروهای مدافع خلق(YPG) شود، ترکیه باز به آن‌ها حمله می‌کند.ترکیه به حزب اتحاد دموکراتیک حمله نمی‌کند بلکه هر جایی که کُرد قوی شود به آنجا هجوم می‌برد.ترکیه می‌گوید به شمال سوریه حمله می‌کند چون که حزب اتحاد دموکراتیک و حزب کارگران کُردستان یکی هستند ولی آیا شورای میهنی کُرد بخشی از پ.ک.ک است؟ پس چرا به آن‌ها نیز حمله می‌کند؟

مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) در منطقه فرات افزود:آیا شیخ سعید پیران و شیخ رضا درسیمی در دهه‌های گذشته پ.ک.ک‌ بودند که به آن‌ها حمله شد؟ نه، مسئله ترکیه نابودی کُردها و جریان حق خواهی آن‌ها است.از نظر ترکیه هر کُردی که فعالیت سیاسی می‌کند و به دنبال حقوق خود است، پ.ک.ک است.

بکر حاج عیسی درباره روابط حزب اتحاد دموکراتیک با پ.ک.ک گفت:ما هیچ رابطه سازمانی با پ.ک.ک‌ نداریم و ارتباط ما با پ.ک.ک مانند ارتباط با دیگر احزاب کُرد در بخش‌های دیگر کُردستان است.ما یک حزب کُرد سوری هستیم و فعالیتمان در کُردستان سوریه است و نه دشمن کسی هستیم و نه به کسی هجوم می‌بریم، فقط برای احقاق حقوق خود تلاش می‌کنیم.

وی افزود:ما با ترکیه دشمنی نکرده‌ایم و بدنبال آشتی و آرامی هستیم و خواستار برادری ملت‌ها هستیم و همانگونه امروز با دیگر اقوام در شمال سوریه با برادری زندگی می‌کنیم برای ملت‌های دیگر نیز آرزوی دوستی و برادری داریم.

وی خاطرنشان کرد:هیچ دیکتاتوری تا ابد نمی‌ماند، صدام رفت اما کُردها در عراق ماندند و این‌ یک‌ درس تاریخی است که دیکتاتوری و ظلم تا ابد نمی‌ماند، به همین ما برای خاورمیانه برادری و دوستی می‌خواهیم.

مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک  در منطقه فرات در پایان گفت:قدرت ما در اتحادمان است و باید با یک کنگره ملی از دستاوردهایمان حراست کنیم.