انتشار:  پنج‌شنبه 19 تیر 1399  ::  23:42

سرویس اقلیم کردستان

وزارت بهداشت اقلیم کردستان عدم ارسال کمک های بغداد و ترکیه به سلیمانیه را تکذیب کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- وزارت بهداشت و درمان اقلیم کردستان اظهارات نماینده اتحادیه میهنی در مجلس عراق در مورد عدم تحویل کمک های بغداد و ترکیه در مقابله با کرونا به سلیمانیه را تکذیب کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری خلک، پس از اینکه ریزان شیخ دلیر نماینده اتحادیه میهنی کردستان در مجلس عراق گفت که وزیر بهداشت عراق اعلام کرده چندین بار کمک ها در مقابله با کرونا برای استان سلیمانیه را به وزارت بهداشت اقلیم کردستان تحویل داده،اما این کمک ها و کمک های ترکیه به اربیل برده شده و به سلیمانیه داده نشده است، وزارت بهداشت اقلیم کردستان این اظهارات را تکذیب کرد.

در اطلاعیه ای که از سوی وزارت بهداشت و درمان اقلیم کردستان منتشر شده آمده که تمامی کمک هایی که از بغداد و هر طرف خارجی به اقلیم رسیده، به صورت عادلانه و شفاف میان استان ها و مناطق مختلف اقلیم از جمله سلیمانیه تقسیم شده است.

همچنین اشاره شده که این کمک ها و داروها، مستقیما از سوی سازمان کیمادیا به انبارهای استان ها منتقل شده و به به هیچ عنوان به اربیل برده نمی شود و از مجموع 3 میلیارد و 500 میلیون دینار بودجه کمکی بغداد به اقلیم کردستان نیز به هر استان یک میلیارد دینار اختصاص داده شده و 500 میلیون دینار اضافه به سلیمانیه و حلبچه و گرمیان پرداخت شده و دو هفته پیش نیز 2 میلیارد دینار دیگر با توجه به شرایط سلیمانیه از سوی مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم به اداره بهداشت سلیمانیه برای مبارزه با کرونا داده شده است.

در بخشی دیگر اشاره شده که با دستور بارزانی، وزارت بهداشت اقلیم، بودجه اختصاص داده شده به ساخت بیمارستانی آلمانی در اقلیم کردستان را نیز به سلیمانیه داده و حمایت های میان استان ها نیز برای تامین تجهیزات و ملزومات در مقابله با کرونا در جریان است.

وزارت بهداشت اقلیم ریزان شیخ دلیر را به تحریف واقعیات و بی ارزش کردن خدمات دولت اقلیم و تشویش اذهان عمومی در راستای مقاصد شخصی خود و ایجاد فتنه متهم و اعلام کرده که وزیر بهداشت و محیط زیست عراق نیز نگرانی و نارضایتی خود از اظهاراتی که به وی نسبت داده شده ابراز کرده است.