انتشار:  سه‌شنبه 24 تیر 1399  ::  15:57

سرویس عراق

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق:

ترکیه نزدیک به 15 کیلومتر از نوار مرزی عراق را اشغال کرده است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق تاکید کرد که ترکیه با سوء استفاده از توافقنامه های قدیمی دو کشور، وارد خاک کشورش شده و این مسئله باید پایان یابد.

به گزارش کردپرس، محمد رضا ، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع در مجلس نمایندگان عراق پیش از ظهر امروز (سه شنبه) ضمن تاکید بر این که ترکیه از توافقنامه های قدیمی میان دو کشور سوء استفاده کرده و وارد خاک کشورش شده، از دولت فدرال درخواست کرد که به این مسئله رسیدگی کند و به حملات این کشور پایان دهد.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق در گفت و گو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع) در این باره خاطر نشان ساخت که کشورش اقدام هر کشوری در تعرض به حاکمیت خود یا انجام عملیات بمباران هوایی در داخل خاک آن را نمی پذیرد.

آل حیدر در ادامه اظهار داشت: ترکیه به توافقنامه امنیتی مبنی بر ورود به عمق پنج تا هفت کیلومتری نوار مرزی استناد می کند که در گذشته میان دو کشور به امضا رسیده، با این حال از حد گذشته و نزدیک به 15 کیلومتر از نوار مرزی را اشغال کرده است.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق در پاین نیز تصریح کرد: عراق حضور یک گروه مسلح در داخل خاک خود که به یکی از کشورهای همسایه حمله کند و همچنین تعرض به حاکمیت خود از سوی هیچ کشوری را نمی پذیرد.

این در حالی است که شورای امنیت ملی عراق در جلسه اخیر خود که یک شنبه گذشته به ریاست مصطفی کاظمی، نخست وزیر دولت فدرال برگزار شد، ادامه نقض حریم هوایی و تمامیت ارضی این کشور از سوی ترکیه را مورد بررسی قرار داد.

شورای امنیت ملی عراق در این جلسه ضمن تاکید بر ادامه گفت و گوی دیپلماتیک با ترکیه برای پایان دادن به حملات آن، خاطر نشان ساخت که این حملات، تجاوز به حاکمیت عراق به شمار می آید، به روابط مستحکم میان دو کشور آسیب می رساند و باعث تلفات جانی و خسارت مادی نیز می شود.

یادآور می شود که وزارت دفاع ترکیه در اواخر خرداد ماه از آغاز یک عملیات هوایی علیه مواضع حزب کارگران کردستان (PKK) در برخی مناطق واقع در شمال عراق تحت عنوان "چنگال عقاب" خبر داده و دو روز پس از آن نیز اعلام کرد که نیروهای ارتش این کشور برای انجام عملیات زمینی "پنجه ببر" علیه نیروهای همان حزب، وارد این مناطق شدند.