انتشار:  دوشنبه 21 مهر 1399  ::  00:14

سرویس ترکیه

بیانیۀ PKK دربارۀ توافق دولت عراق و اقلیم کردستان در خصوص شنگال؛

کسانی که ایزدی ها را رها کردند حق ندارند PKK را نیروی غیرمشروع بخوانند

سرویس ترکیه – کمیتۀ روابط خارجی KCK در بیانیه ای دربارۀ توافق حکومت عراق و اقلیم کردستان درخصوص سرنوشت شنگال، از این توفقنامه و اهداف آن انتقاد کرد.

به گزارش کردپرس، کمیتۀ روابط خارجی اتحادیۀ جوامع کردستان (KCK) درخصوص توافق دولت عراق و حکومت اقلیم کردستان دربارۀ منطقۀ ایزدی نشین شنگال بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش فرات نیوز، در این بیانیه آمده است هنوز ابعاد این توافق به طور کامل مشخص نیست و شورای مدیریت خودگردان دموکراتیک شنگال در بیانیه ای آن را بدون اطلاع و در نظر گرفتن ایزدی ها و غیر قابل قبول دانسته است.

KCK نیز در بیانیۀ خود از بیانیۀ شورای مذکور که از سوی مردم، شخصیت ها و احزاب ایزدی مورد حمایت قرار گرفته، حمایت کرده است.

در این بیانیه با انتقاد تند از حزب دموکرات کردستان (پارتی) آمده است: «پذیرفتنی نیست کسانی که روز 3 اوت 2014 مردم ایزدی را در مقابل نسل کشی [دولت اسلامی عراق و شام] داعش تنها گذاشتند، اینک نیروهایی را که از فرزندان شنگال تشکیل شده و شنگال را آزاد کرده اند، نیروی غیرمشروعی بخواند که باید از منطقه رانده شوند. این اظهارات غیر سیاسی، غیر اخلاقی، غیر انسانی و نشانۀ فقدان وجدان بیدار است. کسانی که باعث شدند زنان ایزدی در بازار بردگان به فروش برسند نمی توانند دربارۀ ایزدیان و شنگال تصمیم بگیرند.»

KCK در ادامۀ بیانیۀ خود از این توافق انتقاد کرده و آورده است: «همۀ مذاکرات و توافقاتی که شورای مدیریت خودگردان دموکراتیک شنگال و مردم شنگال در آن نقش ایفا نکنند، ارادۀ مردم ایزدی و ساکنان شنگال را نادیده گرفته است.»

در ادامۀ این بیانیه از نقش سازمان ملل نیز بدین نحو انتقاد شده است: «این که چنین توافقی زیر نظر سازمان ملل حاصل شده است، خود یک فاجعۀ دیگر است. توافقی که پشت درهای بسته و با مذاکرات سری به عمل آمده  نشان می دهد که قتل عام و نسل کشی علیه ایزدیان در دوران پیش رو ادامه خواهد یافت.»

همچنین این بیانیه هدف نهایی این توافق را، به زعم پارتی، بیرون راندن نیروهای PKK از منطقه عنوان کرده و ادعا کرده است این نیروها پس از آزادسازی شنگال امنیت آن را به نیروهای مدافع شنگال (YBS و YJS) واگذار کرده و از منطقه خارج شده اند و «پروپاگاندای رسانه های پارتی بی اساس است.»

PKK در ادامۀ بیانیه خواستار به رسمیت شناخته شدن مدیریت خودگردان شنگال شده و هر گزینه ای غیر از آن را غیر قابل قبول دانسته است.