انتشار:  جمعه 25 مهر 1399  ::  09:29

سرویس اقلیم کردستان

نماینده حزب دمکرات در پارلمان کردستان:

اتحادیه میهنی و مقامات سلیمانیه حاضر به تحویل درآمدهای استان به دولت اقلیم نیستند/ دولت برای جمع آوری همه درآمدها به جنگ داخلی نیاز دارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده حزب دمکرات کردستان (پارتی) در پارلمان کردستان با متهم کردن حزب اتحادیه میهنی و مقامات سلیمانیه به عدم تحویل درآمدهای استان به خزانه دولت اقلیم کردستان تاکید کرد که دولت برای جمع آوری همه درآمدهای اقلیم نیاز به یک جنگ داخلی دارد.

به گزارش کردپرس به نقل از شارپرس، هیفیدار احمد اعلام کرد که جمعیت ساکن استان سلیمانیه 36 درصد جمعیت اقلیم را تشکیل می دهند، اما 43 درصد از بودجه دولت اقلیم برای پرداخت حقوق به کارمندان و حقوق بگیران در این استان هزینه می شود.

نماینده حزب دمکرات کردستان (پارتی) و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی در پارلمان کردستان، افزود که بنا به اطلاعات کمیسیون درآمدهای همه مناطق  اقلیم به دست دولت نمی رسد و اکنون اقلیم در وضعیت میان بد و بدتر است که بد فساد موجود و بدتر جنگ داخلی است زیرا اگر دولت بخواهد همه درآمدهای اقلیم را به خزانه بازگرداند، به جنگ داخلی نیاز دارد.

 همچنین تاکید کرد که همه درآمدهای گذرگاه های مرزی باشماق و سیرانبند و پرویز خان در استان سلیمانیه که منطقه تحت اداره و نفوذ حزب اتحادیه میهنی کردستان است، به خزانه دولت تحویل داده نمی شود.

هیفیدار احمد تاکید کرد که در بازدیدهای میدانی از این مرزها و به ویژه باشماق پدیده قاچاق را به صورتی عینی و واضح مشاهده کرده و مدارک رسمی و ویدیویی از آن موجود است و درآمدهای آن نیز به برخی اشخاص و حزب داده می شود.

همچنین گفت که مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم از حزب دمکرات (پارتی) سعی دارد مانع ایجاد شکاف در ساختار و بدنه دولت شود و میان بد و بدتر به وضعیت کنونی ادامه می دهد.

وی ابراز امیدواری کرد که همکاری های لازم ( از سوی اتحادیه میهنی ) با قباد طالبانی عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی و معاون مسرور بارزانی صورت بگیرد؛ زیرا به گفته هیفیدار احمد وی شخصی محبوب در حزب دمکرات نیز بوده و از وضعیت و فساد موجود در منطقه تحت اداره اتحادیه میهنی  ناراضی است و با این حال حزب دمکرات  انتقاد از این وضعیت در سلیمانیه  و درآمدهای آن را به قباد طالبانی انتقال می دهد.

 این نماینده حزب دمکرات خاطر نشان ساخت که در تقسیم بودجه اقلیم نیز بی عدالتی وجود دارد و 43 درصد  بودجه به سلیمانیه داده شده و 57 درصد به اربیل  دهوک و این در حالی است که این درصدها با شمار ساکنان آن ها همخوانی ندارد.