انتشار:  دوشنبه 24 دی 1397  ::  09:40

سرویس اقلیم کردستان

وزیر نفت عراق: اربیل روزانه 420 هزار بشکه نفت صادر می‌کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- وزیر نفت عراق در نشستی با کمیسیون اقتصادی مجلس عراق، اعلام کرد که دولت اقلیم کردستان روزانه 420 هزار بشکه نفت را به بازارهای خارجی صادر می کند.

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، هوشیار عبدالله نماینده کرد مجلس عراق و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، در کنفرانسی خبری اعلام کرد که ثامر الغضبان وزیر نفت عراق در نشستی با کمیسیون اقتصادی، اعلام کرده که اقلیم کردستان روزانه 420 هزار بشکه نفت را به خارج صادر می کند

وی افزود که در نشست مجلس عراق نیز که برای بررسی لایحه بودجه عمومی 2019 عراق و سهم اقلیم در بودجه برگزار شد؛ شماری از نمایندگان مجلس تاکید کرده اند که باید با استناد به اظهارات الغضبان، اقلیم برای دریافت سهم بودجه خود، ملزم به تحویل 420 هزار بشکه نفت روزانه، به دولت مرکزی شود و این در حالی است که این میزان در لایحه بودجه 250 هزار بشکه نفت در روز، تعیین شده است.

هوشیار عبدالله همچنین گفت که برخی از نمایندگان از بند جیم در لایحه بودجه که پرداخت حقوق کارمندان اقلیم و بودجه نیروهای پیشمرگ را منوط به تحویل نفت از سوی اربیل، نکرده است، انتقاد کرده و تاکید کرده اند که این بند موجب می شود که اقلیم هیچ الزامی به اجرای توافقات نفتی خود با بغداد نداشته باشد و در مقابل نیز نمایندگان کرد تاکید کرده اند که اجازه نمی دهند، حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم، تبدیل به کارت فشار بغداد علیه اربیل شود و باید این مسئله از توافقات میان دو طرف جدا شده و  دولت عراق شروط دیگری را برای پایبندی و التزام اقلیم به تحویل نفت تعیین کند.

پیشتر نیز سرکوت شمس الدین نماینده جنبش نسل نو در مجلس عراق اعلام کرد که در صورت عدم تحویل نفت اقلیم به دولت عراق، سهم بودجه اقلیم نیز از سوی بغداد پرداخت نمی شود؛ اما بغداد آمادگی این را دارد که مسئله حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم و بودجه پیشمرگ را از توافقات نفتی با اربیل، جدا کند.

این در حالی است که سازمان خصوصی دور که در خصوص فعالیت های نفتی اقلیم کردستان و درآمدهای آن تحقیق می کند و هر ساله گزارش هایی را در این خصوص منتشر می سازد؛ در آخرین گزارش خود اعلام کرد که بیش از نیمی از درآمدهای نفتی اقلیم، به شرکت های نفتی فعال در حوزه استخراج، تولید و صادرات نفت اقلیم فعال هستند، می رسد.