انتشار:  شنبه 29 دی 1397  ::  12:05

سرویس اقلیم کردستان

تلاش کُردها برای تثبیت بودجه ماهیانه 522 میلیارد دیناری برای اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نایب رئیس مجلس عراق اعلام کرد که نمایندگان کُرد مجلس در تلاش هستند، با جلب مواقفت دیگر فراکسیون ها پرداخت بودجه 522 میلیارد دیناری به اقلیم کردستان را در بودجه 2019 عراق تثبیت کنند.

به گزارش کردپرس، بشیر حداد در گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان گفت که گفتگوهای مربوط به لایحه بودجه 2019 عراق و نظرات و مطالبات طیف های مختلف عراقی و به ویژه کُردها در خصوص بودجه هنوز ادامه دارد و قرار بر این است که تا پایان ماه جاری میلادی تصمیم نهایی در این مورد اتخاذ شود.

نایب رئیس مجلس عراق و از اعضای ارشد حزب دمکرات کردستان،  افزود که در لایحه بودجه 2019  عراق تأکید شده که توافقاتی میان اربیل و بغداد در مورد سهم بودجه اقلیم کردستان صورت می گیرد، اما حتی در صورت عدم اجرایی شدن این توافقات نیز دولت عراق ملزم به پرداخت حقوق ماهیانه کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان خواهد بود.

گفتنی است که این بند از لایحه بودجه اعتراضات شماری از فراکسیون ها و احزاب حاضر در مجلس عراق را به دنبال داشته است.

بشیر خلیل حداد خاطر نشان ساخت که در سال 2018 دولت مرکزی عراق ماهیانه 317 میلیارد دینار را به عنوان حقوق کارمندان به اربیل پرداخت می کرد، اما نمایندگان کُرد مجلس در تلاش هستند که این مبلغ ماهیانه را که پرداخت آن نیز ارتباطی به توافقات اربیل و بغداد ندارد را به 454 میلیارد دینار در ماه افزایش دهند و 68 میلیارد دینار نیز برای نیروهای پیشمرگ اختصاص داده شود.

وی گفت که فراکسیون های کردستانی مجلس عراق سعی دارند با جلب موافقت و همراهی دیگر فراکسیون ها و کسب رأی آنان، پرداخت ماهیانه  این مبلغ 522 میلیارد دینار  را برای اقلیم کردستان تثبیت کنند.

همچنین اعلام کرد که کُردها به دنبال راهکارهایی برای تخصیص بودجه کافی به منظور تأمین حقوق کامل تمامی کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان هستند.

حقوق نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان در سال 2014 توسط بغداد قطع شده و به دولت اقلیم نیز به دلیل قطع بودجه و بحران اقتصادی قادر به پرداخت کامل حقوق نبوده و طی 4 سال گذشته حقوق کارمندان اقلیم به صورت نصف حقوق و با تعویق های طولانی پرداخت شده است.