انتشار:  سه‌شنبه 2 بهمن 1397  ::  11:02

سرویس اقلیم کردستان

موضع حزب دمکرات و اتحادیه میهنی در قبال نامزد وزارت دادگستری عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- فراکسیون حزب دمکرات در مجلس عراق، نامزد معرفی شده برای تصدی وزارت دادگستری عراق را مشروط بر بی طرف بودن وی می پذیرد و فراکسیون اتحادیه میهنی نیز برای موضع گیری در این خصوص در حال گفتگو است.

به گزارش کردپرس، روز گذشته عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، ارکان قادر ولی کریم بیبانی را که یک قاضی کرد با سابقه از کرکوک را به عنوان نامزد نهایی وزارت دادگستری دولت جدید عراق، برای کسب رأی اعتماد به مجلس این کشور معرفی کرد.

این در حالی است که پیشتر اتحادیه میهنی کردستان بر تصدی این منصب پافشاری کرده و خالد شوانی از اعضای ارشد حزب را برای تصدی این منصب معرفی کرده بود و حزب دمکرات با استناد به اینکه اتحادیه میهنی منصب ریاست جمهوری عراق را در اختیار گرفته است، با این مسئله مخالف می کند.

بختیار شاویس نماینده اتحادیه میهنی کردستان در مجلس عراق، در خصوص موضع فراکسیون این حزب نسبت به انتخاب ارکان قادر ولی به عنوان نامزد وزارت دادگستری گفت که نمایندگان حزب در این خصوص به گفتگو پرداخته و سپس موضع خود را اعلام می کنند و در عین حال عدم تعویق بیشتر تشکیل دولت عراق را نیز مد نظر دارند.

از سوی دیگر دانا جزا نماینده حزب دمکرات در مجلس عراق نیز در این خصوص گفت که نمایندگان این حزب هنوز از بی طرفی نامزد معرفی شده مطمئن نیستند و اطلاعی از گرایشات حزبی وی ندارند، اما اگر وی بی طرف بوده و به صورت مستقل عمل کند، به ارکان قادر ولی به عنوان نامزد وزارت دادگستری دولت جدید عراق رأی می دهند.

حاکم ارکان قادر ولی از اهالی کرکوک و فارغ التحصیل دانشگاه بغداد بوده و در حال حاضر نیز قاضی دادگاه تجدید نظر کرکوک است.