انتشار:  شنبه 6 بهمن 1397  ::  14:13

سرویس کرمانشاه

معاون بهبود تولیدت دامی سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه:

کرمانشاه 10 هزارتن تولیدگوشت قرمز مازاد بر نیاز دارد/ عمده‌ی تقاضای مردم استان برای گوشت مرغ است

سرویس کرمانشاه - معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از ظرفیت سالانه‌ی استان برای تولید 36هزار تن گوشت قرمز خبر داد.

بهرام خانی در گفتگو با خبرنگار کردپرس، با بیان اینکه کرمانشاه مازاد بر نیاز تولید گوشت دارد افزود: اگر جمعیت 2 میلیون نفری استان را با توجه به سرانه‌ی مصرف حدود 13 کیلوگرم گوشت در سال لحاظ کنیم، نیاز مصرف استان 26 هزار تن می شود یعنی اینکه در استان 10 هزارتن گوشت مازاد بر نیاز تولید می شود.

وی اظهار کرد: می توان گفت این میزان برابر 400 تا 450 هزار رأس گوسفند مازاد است.

بهرامی افزود: این مازاد یا به استان های نیازمند مثل قم، تهران، قزوین، اصفهان و.... ارسال می شود و یا به شکل دام صادراتی از کشور خارج می شود و به کشورهای کویت، قطر و عمان می رود.

وی با اشاره به اینکه به دلیل کیفیت بالای لاشه و پرطرفداربودن، این گوشت از قدیم الایام تقاضای بالایی در کشورهای هدف صادرات به خصوص کویت دارد، عنوان کرد: به دلیل وجود التهاب قیمت و الزامات تنظیم بازار، صادرات از خرداد سال جاری برای به تعادل رسیدن بازار ممنوع شده است. ولی ما هنوز تولید مازاد را داریم.

بهرام خانی گفت: 60درصد تولید گوشت در استان از دام سبک یعنی گوسفند و بز و ما بقی از دام سنگین یعنی گاو اصیل، دو رگه و بومی استحصال می شود.

معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان به افزایش قاچاق دام درمرزهای جنوبی اشاره کرد و در خصوص تمهیدات انجام شده برای مبارزه با قاچاق دام گفت: خروج دام بدون مجوز دامپزشکی ممنوع است، همچنین خروج دام به شهرستان های مرزی بدون تأیید امور عشایری ممنوع  و خروج دام به استان های جنوبی محدود شده است.

خانی تصریح کرد: هم اکنون به دلیل خلأ دام درفصل تولید مثل و زایش دام ها، در راستای تنظیم بازار برای اینکه این خلأ جبران شود از طریق وزارتخانه گوشت منجمد وارد می شود و در اختیار استان ها قرار می گیرد.

بهرام خانی در خصوص وضعیت تولید گوشت مرغ در استان گفت: 900 واحد پرورش و تولید گوشت مرغ در استان داریم که 10 ونیم میلیون قطعه ظرفیت جوجه ریزی دارند.

وی افزود: میزان تولید گوشت مرغ در سال 96 و 97 بیش از 63 هزار تن بوده است که اگر مصرف سرانه‌ 26 تا 27 کیلوگرم به ازای هر نفر در سال باشد، 50 تا 52 هزار تن مورد نیاز است و مابقی به صورت مازاد می تواند از استان به شکل صادراتی و به شکل مرغ زنده به استان های همجوار یا استان های نیازمند که در مقاطعی کسری گوشت دارند ارسال شود.

وی با اشاره به علت افزایش قیمت گوشت مرغ، بیان کرد: هر تولیدی برآیند فرآیندی است که روی آن اثر می گذارد، قیمت تمام شده‌ی گوشت نیز حاصل عواملی است. با توجه به گرانی نهاده ها و مشکلاتی که در تأمین آن وجود دارد، همینطور بالا بودن قیمت جوجه‌ی یک روزه، قیمت تمام شده‌ی گوشت مرغ بالا رفته است.

خانی تأکید کرد: این افزایش قیمت، کشوری است. ولی خوشبختانه امسال در استان بالاتر از نیاز جوجه ریزی شده است.

وی به دلیل دیگر افزایش قیمت مرغ اشاره کرد و گفت: عمده‌ی تقاضا در بازار برای گوشت مرغ است و مصرف گوشت مرغ در خانواده ها افزایش یافته است، به همین خاطر شاهد افزایش قیمت هستیم. وزارت خانه هم تلاش هایش را برای کنترل قیمت در بازار انجام داده است و ما امیدواریم این تلاش ها به سرانجام برسد.

وی از مردم درخواست کرد بر اساس نیازشان به تهیه‌ی گوشت مبادرات کنند.

بهرام خانی تأکید کرد: مردم مطمئن باشند گوشت به صورت مرتب در اختیار بازار قرار می گیرد.