انتشار:  دوشنبه 22 بهمن 1397  ::  09:00

سرویس ترکیه

علی بایرام اوغلو، روزنامه نگار برجسته ترکیه:

HDP حزبی است که هر روز اهمیت آن در ترکیه افزایش می یابد

سرویس ترکیه - علی بایرام اوغلو، روزنامه نگار مطرح ترکیه در اظهاراتی با اشاره به انتخابات 31 مارس 2019 میلادی در ترکیه و نقش حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در این انتخابات عنوان کرد: HDP حزبی است که نقش و اهمیت آن در خصوص مسئله کردهای ترکیه و اپوزیسیون ترکیه هر روز پر رنگ تر و برجسته تر می شود.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، علی بایرام اوغلو، روزنامه نگار مطرح ترکیه در اظهاراتی با اشاره به انتخابات 31 مارس 2019 میلادی در ترکیه و نقش حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در این انتخابات عنوان کرد: اهمیت HDP روز به روز در حال افزایش است. نقش و اهمیت این حزب در خصوص مسئله کردهای ترکیه و اپوزیسیون ترکیه هر روز پر رنگ تر و برجسته تر می شود.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به هوادران HDP نیز گفت: مانند طرفداران هر حزبی، طرفداران HDP نیز یک ساختار متمایز از دیگر ساختارها به حساب می آیند. فاکتورهای سیاسی این حزب رفتار سیاسی بخش مشخصی از جامعه را تحت تأثیر قرار می دهند. در دورانی که در ترکیه روند مذاکرات صلح وجود داشت، HDP به عنوان مانعی در برابر حزب حاکم آک پارتی عمل کرده بود. یعنی آراء خود را در این دوران به حدود 13 درصد رسانده بود. در واقع رأیی که HDP در ترکیه به دست می آورد از دو تنش در این کشور نشئت می گیرد؛ موضوع اولی تبعیض قائل شدن نسبت به کردها و دیگری رفتاری است که دیگر احزاب در مواجهه با HDP از خود نشان می دهند.

بایرام اوغلو در سخنان خود خاطرنشان کرد: در درون HDP یا بهتر است بگویم درون سیاست کردهای ترکیه یک سری تنش های سیاسی نیز وجود دارد. تنش های سیاسی، جدایی های سیاسی و جدایی های اقتصادی... زمانی که تمامی این ها را مدنظر قرار دهیم سخن گفتن از هوادران HDP به عنوان یک فرد صحیح نخواهد بود.

 

کد خبرنگار: 30102