انتشار:  دوشنبه 22 بهمن 1397  ::  22:11

سرویس اقلیم کردستان

توافق 2 ائتلاف بزرگ پارلمان عراق در مخالفت با حضور نیروهای خارجی

سرویس عراق و اقلیم کردستان - دو ائتلاف بزرگ پارلمان عراق در پایان نشست مشترک خود، از دستیابی به توافق بر سر مخالفت با حضور هر گونه نیروی خارجی در این کشور خبر دادند.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، هادی عامری، رهبر ائتلاف فتح و نصار ربیعی، رئیس هیئت مذاکره کننده ائتلاف سائرون عصر امروز (دوشنبه) در یک کنفرانس خبری مشترک پس از نشست اعضای ارشد خود به عنوان دو ائتلاف بزرگ پارلمان عراق، اعلام کردند که بر سر مخالفت با حضور هر گونه نیروی خارجی در این کشور به توافق رسیدند.

عامری در این کنفرانس خبری اظهار داشت: حضور نظامی آمریکا بر اساس توافقنامه چارچوب راهبردی، منوط به درخواست عراق هنگام حمله به آن از سوی دشمنان می باشد با این حال ما می خواهیم این مسئله مهم را توضیح دهیم که باقی ماندن نیروهای خارجی و آمریکایی نیازمند یک توافقنامه جدید است چرا که توجیهی برای ادامه حضور نیروهای کنونی وجود ندارد جایی که آنها در سال 2011 از عراق خارج شدند و این به معنای پایان اعتبار توافقنامه قبلی است.

رهبر ائتلاف فتح ضمن تاکید بر این که گذر از تروریسم، تحقق پیروزی فکری و تصویب قوانین لازم، همکاری و هماهنگی جریان های مختلف را ایجاب می کند، تصریح کرد: ائتلاف های فتح و سائرون ستون های اصلی هم پیمانی های اصلاح و سازندگی هستند و همگرایی میان آنها نیز علیه هیچ کسی نیست بلکه به نفع ساخت عراق و ثبات منطقه می باشد.

عامری ضمن اعلام این که یک کمیته مشترک را برای بررسی فرآیند تکمیل کابینه دولت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، تقسیم مناصب نهادهای مختلف، تعیین تکلیف مسئله شوراهای استانی و همکاری برای ارائه خدمات لازم به مردم این کشور تشکیل دادند، تاکید کرد که در نشست امروز به مسئله نامزدهای تصدی وزارتخانه های باقی مانده دولت پرداخته نشده با این حال آن را در جلسات آینده پارلمان نهایی خواهند کرد.

رئیس هیئت مذاکره کننده ائتلاف سائرون نیز به نوبه خود با بیان این که در نشست امروز بر سر عدم پذیرش حضور هر گونه نیروی خارجی در عراق به توافق رسیدند، همچنین از بررسی انتخاب روسای کمیسیون های مختلف پارلمانی، فعالیت دولت های محلی و مسئله ارائه خدمات عمومی خبر داده و اعلام کرد که این مسئله، محور اصلی نشست بوده جایی که بر ارائه خدمات برای شهروندان به عنوان معیار اصلی موفقیت دولت تاکید شد.

ربیعی در این کنفرانس خبری اظهار داشت: پیمان هایی که در سطح بین المللی با طرف های دیگر به امضا می رسد به معنای بقای آنها تا بی نهایت نیست بلکه بر اساس شرایط و تحولات اجرا و اصلاح می شوند؛ گفتیم که ادامه حضور نیروهای خارجی منوط به چیزی است که دولت در رابطه با نیاز خود به ابقای مشاوران نظامی، کارشناسان و غیره اعلام می کند.

 این عضو ارشد ائتلاف سائرون در مورد تشکیل شورای مبارزه با فساد نیز تصریح کرد: ما از این شورا پشتیبانی می کنیم به شرط آن که فعالیت آن با سایر نهادهای نظارتی تداخل نداشته باشد و امیدواریم که کار آن تکمیل کننده دیگر نهادها باشد؛ از تمامی اقدامات دولت در راستای مبارزه با فساد پشتیبانی می کنیم.