انتشار:  سه‌شنبه 23 بهمن 1397  ::  01:47

سرویس عراق

فیصل العیساوی، نماینده پارلمان عراق خبر داد:

حضور نیروهای آمریکایی در 2 پایگاه نظامی و 4 منطقه بیابانی استان الانبار

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از نمایندگان استان الانبار در پارلمان عراق از حضور نیروهای آمریکایی در شش نقطه این استان خبر داده و خروج نیروهای خارجی در شرایط کنونی را به ضرر کشورش برشمرد.

به گزارش کردپرس، فیصل العیساوی، نماینده پارلمان عراق از استان الانبار در غرب این کشور روز دوشنبه در گفت و گو با السومریه نیوز ضمن اعلام این که نیروهای آمریکایی در چهار منطقه بیابانی و دو پایگاه نظامی این استان مرزی حضور دارد، تاکید کرد که در شرایط کنونی خروج نیروهای خارجی از عراق به نفع این کشور نیست.

العیساوی در این باره اظهار داشت: پیش از اطلاع از دیدگاه نهادهای امنیتی، نظامی و اطلاعاتی عراق که مسئولان اصلی اوضاع امنیتی کشور هستند، هر گونه صحبت در مورد اخراج نیروهای خارجی به طور کلی و به ویژه نیروهای آمریکایی زود است.

این نماینده پارلمان عراق خاطر نشان ساخت: در وهله نخست و پیش از هر گونه اقدامی برای تصویب قانون علیه نیروهای خارجی، باید از نهادهای مذکور بپرسیم که آیا واقعا نیازی به نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش با تمام تجربیات، تجهیزات و توانایی های نظامی و اطلاعاتی آنها ندارند؟

العیساوی همچنین تصریح کرد: نیروهای آمریکایی در خیابان های استان الانبار حضور ندارند بلکه حضور آنها در چهار منطقه بیابانی و پایگاه های نظامی الحبانیه و عین الاسد خلاصه می شود؛ این نیروها هیچ گونه ارتباطی با زندگی مدنی و غیر نظامیان استان ندارند و وظیفه آنها تنها مبادله اطلاعات استخباراتی با نهادهای ذی ربط، آموزش نیروهای حشد عشایری، پلیس محلی و یگان های شرایط اضطراری و مجهز ساختن آنها با تجهیزات اساسی است.

نماینده مذکور در این باره افزود: حضور نیروهای آمریکایی بر خلاف خواسته ملت و دولت عراق نیست بلکه آنها در چارچوب یک توافقنامه رسمی امضا شده میان بغداد و واشنگتن استقرار یافته اند و با توجه به اطلاعاتی که از نیروهای نظامی، ریاست ستاد مشترک ارتش، فرماندهی عملیات مشترک، نیروهای اطلاعات، پلیس محلی و حشد عشایری دریافت می کنیم مبنی بر این که داعش همچنان حضور دارد و یک خطر واقعی به شمار می آید، امکانات و توانایی های داخلی همچنان محدود است و فاقد قدرت شناسایی و نظارت دقیق برای تعقیب و نابودی این گروه تروریستی هستیم، در شرایط کنونی خروج نیروهای مذکور از عراق به نفع کشور نیست.