انتشار:  سه‌شنبه 23 بهمن 1397  ::  09:20

سرویس جهان

واکنش رسانه های چین به انتقاد ترکیه از رفتار پکن با اویغورها:

آنکارا رفتار مناسبی با کُردها ندارد

سرویس جهان- برخی رسانه های چین در واکنش به انتقاد ترکیه از رفتار نامناسب دولت چین با اویغورهای مسلمان، به آنکارا توصیه کرده اند رفتار خود را با کردها اصلاح کند.

 

به گزارش کردپرس، یکی از سخنگویان وزارت خارجه ترکیه، روز شنبه با انتشار بیانیه ای ضمن انتقاد از رفتار دولت چین با اویغورهای مسلمان این کشور، پکن را به شکنجه آنها متهم کرده بود.

برخی رسانه های کشور چین از جمله روزنامه گلوبال تایمز اقدامات دولت چین را درباره این منطقه خودمختار چین و فرستادن مسلمانان به کمپ های اجباری اقدامی در راستای جلوگیری از افراط گرایی توصیف کرده اند که به گفته آنها به کشورهای خارجی از جمله ترکیه ارتباط ندارد.

این رسانه ها به ترکیه یادآوری کرده اند که ترکیه نیز از زمان کودتای نافرجام ترکیه در سال 2016 رفتار مناسبی با کردها نداشته است بنابراین نمی تواند چین را به خاطر رفتار بد با اویغورها سرزنش کند.

یادداشت اصلی روزنامه گلوبال تایمز چین به نقد موضع ترکیه در قبال رفتار چین با اویغورها اختصاص یافته است و نویسندگان این روزنامه به دولت ترکیه هشدار داده اند آنکارا به حمایت استراتژیک چین نیاز دارد و این کشور نباید در امور داخلی چین دخالت کند.

کد خبرنگار: 40101