انتشار:  سه‌شنبه 23 بهمن 1397  ::  13:01

سرویس آذربايجان غربي

کردپرس گزارش می دهد:

خانه های روستای سیل زده پسوه پیرانشهر در مسیر ساخت قرار گرفتند

سرویس آذربایجان غربی_ پروژه ترمیم بخش داخلی منازل تخریبی روستای سیل زده پسوه از توابع شهرستان پیرانشهر در مرحله اجرا قرار گرفته است.

مهران ابراهیمی ، بخشدار بخش لاجان پیرانشهر در گفتگو با خبرنگار کردپرس در خصوص آخرین وضعیت منازل تخریبی روستای سبل زده پسوه گفت : با رایزنی های صورت گرفته در خصوص اعتبارات دیوار ساحلی روستای سیل زده پسوه تخصیص پیدا کرده است و هم اکنون در مرحله انتخاب پیمانکار از طریق مناقصه می باشد که طی روزهای آتی پیمانکار مشخص شده و پروژه ساخت دیوار ساحلی ادامه پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: تمام تلاش خود را بکار خواهیم بست تا با تخصیص اعتبارات لازم بتوانیم در کمترین زمان ممکن ساخت این منازل را به اتمام برسانیم و تحویل مالکان بدهیم.

ناصر خالدی، دهیار روستای پسوه در ادامه این گزارش طی سخنانی کوتاه با خبرنگار کردپرس، با اشاره به مناقصه مذکور؛ تشریح کرد: این مناقصه با مبلغی بالغ بر 1 میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان انجام گرفته است.

وی ادامه داد: با تلاشهای صورت گرفته و رایزنی های لازم که از طرف دکتر شهریاری، استاندار آذربایجان غربی و نماینده شهرستان پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، از کل این مبلغ؛ ۸۰۰ میلیون تومان آن توسط مدیریت بحران و ۵۰۰ میلیون تومان نیز از محل صندوق کمک های فرمانداری شهرستان تامین اعتبار شده است.

خالدی اضافه کرد: در ادامه حمایت های مالی صورت گرفته از طرف استاندار آذربایجان غربی، مبلغی بالغ بر ۳۲۱ میلیون تومان بعنوان کمک معیشتی به ۱۰۷ خانوار خسارت دیده این روستا اهدا شد.

مصطفی یحیی زاده؛ عضو شورای اسلامی روستای پسوه نیز در ادامه این گفتگو اظهار داشت: جهت ترمیم منازل مسکونی تخریب شده در سیل خردادماه سال جاری که در روستای پسوه اتفاق افتاد، تعداد ۷۱ قطعه زمین برای ساخت مجدد ساختمان های مسکونی تخریب شده به صورت رایگان و براساس قرعه به سرپرستان خانوارها تحویل داده شد که از این میان ۹ خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و نیز ۱۱ خانوار تحت حمایت بهزیستی قرار داشتند.

وی در ادامه سخنان خود افزود : بنیاد مسکن شهرستان در راستای ساخت و ساز مساکن جدید خانوارهای قربانی سیل ، اقدام به اعطای وام ۲۵ میلیونی با بهره ۴ درصد همراه با اعطای وام بلاعوض به مبلغ ۵ میلیون تومان به تمامی خانوارهای زیاده دیده نمود.

این عضو شورای روستا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام گرفته در خصوص احداث دیوار ساحلی روستا جهت هدایت آبهای روان ناشی از بارش باران و سیل در این روستا یادآور شد؛ فاز اول احداث دیوار ساحلی مسیر سیلاب روستا به صورت دوطرفه و به طول۶۸۰ متر بوده که تاکنون با حمایت های مسئولان شهرستان و بخش لاجان، ۱۷۵ متر آن دیوار کشی شده است که ادامه آن هم در اولویت کاری مسئولان قرار دارد.

دهستان پسوە واقع در بخش لاجان از توابع شهرستان پیرانشهر با جمعیتی قریب به ۳ هزار و 700 نفر قدمتی ۳ هزار ساله دارد که در خردادماه سال جاری بر اثر وقوع سیل بیش از 70 منزل مسکونی دچار خسارات سنگین مالی شدند و دراین حادثه یک نوزاد یک ماهه هم جان خود را از دست داد.