انتشار:  سه‌شنبه 23 بهمن 1397  ::  14:19

سرویس کردستان

فرمانده پلیس فتا کردستان عنوان کرد؛

رشد 133 درصدی جرایم مالی در فضای مجازی و ضرورت هوشیاری مردم

سرویس کردستان- فرمانده  پلیس فتا کردستان از رشد 133 درصدی جرایم مالی در فضای مجازی در طول سال جاری در کردستان خبر داد و از مردم خواست هنگام پرداخت های مالی و استفاده از ابزارهای پرداخت الکترونیک هوشیاری کامل داشته باشند.

به گزارش کرد پرس، فرمانده پلیس فتا کردستان در نشستی خبری با بیان اینکه متاسفانه با وجود هشدارهای پلیس و اطلاع رسانی های انجام شده، شهروندان کردستان طعمه کلاهبرداری مالی سایبری شده و آمار این جرم رشد 133 درصدی در این مدت داشته است.

دانش پور  با بیان اینکه در آمار منتهی به پایان دی امسال 84 درصد جرائم مالی روی داده در فضای سایبری استان توسط پلیس فتا کشف شده است، گفت:  جرائم اخلاقی فضای سایبری استان در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد 15 درصد کاهش بوده است و 93 درصد این جرائم توسط پلیس فتای کردستان کشف شده است.

فرمانده پلیس فتا کردستان با بیان اینکه وقوع جرائم سایبری در استان نسبت به سال گذشته 23 درصد افزایش یافته است افزود: جرائم مالی در فضای مجازی کردستان با 50 درصد بیشترین میزان جرائم سایبری  را به خود اختصاص داده است  و بعد از آن جرائم اخلاقی با 33 درصد و سایر جرائم با 17 درصد در رتبه های بعدی قرار دارد.

سرهنگ دانش پور با اشاره به اینکه 89 درصد جرائم رخ داده در فضای مجازی استان کشف شده است، اظهار داشت: در مجموع امسال 331 نفر در ارتباط با جرائم سایبری در کردستان دستگیر شدند که 260 نفر از آنان مرد و 71 نفر زن بودند.

وی اضافه کرد: نشستی با حضور مدیران ارشد بانک ها و مقامات قضایی استان در پلیس فتا برای فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف برای مراجعین تشکیل شد.

سرهنگ دانش پور مهمترین علل افزایش جرائم سایبری را افزایش بی رویه کاربران، پایین بودن سطح آگاهی کاربران، عدم آگاهی نسبت به آسیب ها، بی اعتمادی بیجا، مخفی و پنهان ماندن هویت ها در فضای مجازی بیان کرد.

وی برای اینکه کاربران در دام فیشینگ نیافتند توصیه کرد: استفاده از نرم افزارهای ضدهک و ضدفیشینگ، استفاده از رمز یکبار مصرف، عدم بازکردن لینک های ناشناس و اطمینان از اینکه لینک ها در دامنه امن https قرار دارند، از جمله راه هایی است که می تواند از فیشینگ و برداشت غیرمجاز از حساب جلوگیری کند.

فرمانده پلیس فتا کردستان گفت: مردم می توانند از طریق شماره های 21823272 و 21823274 برای مشاوره و کسب اطلاعات در زمینه فضای مجازی بهره گیری کنند.