انتشار:  سه‌شنبه 24 اردیبهشت 1398  ::  16:32

سرویس عراق

تلاش عراق برای راه‌اندازی آژانس فضایی و پرتاب ماهواره به فضا

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزارت ارتباطات عراق از هماهنگی با دولت فرانسه برای تکمیل پروژه های راه اندازی آژانس فضایی و پرتاب ماهواره به فضا پس از دریافت وام از این کشور خبر داد.

به گزارش کردپرس، امیر بیاتی، معاون ارشد وزارت ارتباطات عراق در امور فنی امروز (سه شنبه) در گفت و گو با روزنامه نیمه رسمی الصباح اعلام کرد که این وزارتخانه با دولت فرانسه برای تکمیل پروژه های راه اندازی آژانس فضایی و پرتاب ماهواره به فضا با کمک شرکت فرانسوی ایرباس هماهنگی کرده است.

بیاتی ضمن اعلام این که هماهنگی با دولت فرانسه پس از توقف طولانی مدت پروژه های راه اندازی آژانس فضایی و پرتاب ماهواره به فضا انجام شده، تاکید کرد که یک وام را نیز از این دولت برای تکمیل پروژه های مذکور به همراه برخی پروژه های امنیتی دریافت کردند و در این زمینه نیز از شرکت های مشاوره فرانسوی کمک گرفتند.

معاون امور فنی وزارت ارتباطات عراق ضمن تاکید بر این که این دو پروژه مربوط به حاکمیت و دارای اهمیت هستند، خاطر نشان ساخت که پروژه پرتاب ماهواره به فضا در راستای خدمت رسانی به این کشور در بخش های امنیت، اقتصاد، کشاورزی، صنعت، محیط زیست و نظامی خواهد بود.

بیاتی با اشاره به هماهنگی با شرکت های فرانسوی متخصص برای اجرای پروژه های مذکور و ایجاد هسته آژانس فضایی عراق در راستای خدمت رسانی به سازمان های دولتی و بخش های مختلف، اعلام کرد که هماهنگی تجاری و فنی با شرکت ایرباس برای آموزش یک ساله نیروهای فنی و متخصص و اعطای مجوز فعالیت آنها در زمینه ساخت ماهواره نیز در جریان است.

معاون وزارت ارتباطات عراق در پایان نیز از توافق این وزارتخانه با شرکت های فرانسوی برای امضای یادداشت تفاهم در این زمینه خبر داده و تاکید کرد که وزارت ارتباطات روی احداث بخش امور ﻔﻀایی به عنوان هسته آژانس فضایی عراق کار کرده و هماهنگی با دولت فرانسه نیز برای ارائه کمک در بخش های فنی و حقوقی پروژه در جریان است.