انتشار:  پنج‌شنبه 6 تیر 1398  ::  14:31

سرویس ترکیه

اختصاصی کردپرس؛

‌آک پارتی برای رفع اتهام دخالت در نامۀ اوجالان تلاش می کند

سرویس ترکیه – پس از آن که نامۀ اوجالان مبنی بر لزوم بی طرفی HDP در انتخابات استانبول، که آشکارا به سود حزب حاکم ترکیه بود، نتوانست تأثیری بر نتیجۀ انتخابات بگذارد و سیل انتقادها را به سوی اردوغان و حزبش روانه کرد، اینک این حزب تلاش می کند خود را از اتهام طراحی و اجرای این سناریوی شکست خورده تبرئه کند.

عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه (AKP) اعلام کرد حزب متبوعش در ماجرای جنجالی نامۀ عبدالله اوجالان رهبر دربند حزب کارگران کردستان (PKK) مبنی بر لزوم بی طرفی حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP) در انتخابات استانبول نقشی نداشته است.

روزنامۀ دیوار ترکیه از قول چلیک نوشت: «عده ای می خواهند چنان وانمود کنند که ما این ماجرا را طراحی و اجرا کرده ایم.»

چند روز پیش از برگزای انتخابات مجدد شهرداری استانبول، دکتر علی کمال اوزجان جامعه شناس کرد نزدیک به حکومت ترکیه در یک برنامۀ تلویزیونی ادعا کرد در زندان جزیرۀ امرالی با اوجالان دیدار کرده و وی در این دیدار نامه ای در اختیار او گذاشته است که در آن از HDP و هوادارانش خواسته است در انتخابات شهرداری استانبول بی طرف بمانند.

یک روز پس ادعای اوزجان، وکلای اوجالان نامه ای را که موکلشان به آنها داده بود منتشر کردند، اما تفسیر رهبران HDP و شخص صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک سابق و دربند این حزب از این نامه بی طرفی در انتخابات نبود و آنها به حمایت خود از اکرم امام اوغلو نامزد اپوزیسیون در انتخابات ادامه دادند. حتی رهبران ارشد PKK نیز پس از انتشار این نامه، بعضاً بدون اشاره به آن، بر لزوم حمایت از امام اوغلو تأکید کردند.

بسیاری این نامه را به عنوان تلاش حکومت ترکیه و شخص رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور برای جلوگیری از شکست در انتخابات استانبول که برای آنها حیاتی به شمار می رود، تعبیر کردند. احزاب اپوزیسیون نیز AKP را متهم کردند که برای پیروزی در استانبول دست به دامان «رهبر تروریست ها» شده است.

در این میان عده ای اوجالان را متهم کردند که با اردوغان همکاری می کند و در مقابل امتیازی، که چند و چون آن مشخص نیست، به نوشتن این نامه تن داده است. سونر چاغاپتای پژوهشگر مؤسسۀ سیاست خاور نزدیک در واشنگتن، که پیش بینی کرده بود کردها از درخواست اوجالان تبعیت خواهند کرد، در این باره گفت: «اوجالان مایل است یک بار دیگر برای حل مسألۀ کردها طرف مذاکره واقع شود و به صورت مجازی با اردوغان پشت میز مذاکره بنشیند.» چاغاپتای این را نیز افزود که ممکن است اوجالان این کار را تنها برای منافع شخصی خود کرده باشد، مثلاً در مقابل بهبود شرایط زندان وی.

با این حال کسانی نیز بودند که اعتقاد داشتند این نامه ارتباط چندانی به انتخابات 23 ژوئن استانبول ندارد و چشم انداز وسیع تری دارد که باید درک شود. چنگیز آکتار تحلیل گر و روزنامه نگار ترک در این باره نوشت: «نامۀ اوجالان نا بهنگام بود اما بی معنا نبود. اگر این نامه را مستقل از انتخابات 23 ژوئن بخوانیم، حقیقتی را آشکار می کند که کاملاً فراموش شده است.» و این حقیقت از نظر آکتار باری است که هوادارن HDP به جای همۀ هواداران اپوزیسیون برای مبارزه با حکومت ترکیه و سیاست هایش به دوش می کشند.

آکتار در این باره نوشت: «رأی دهندگان HDP در آن واحد کارهای بسیاری انجام داده اند. آنها با رأی دادن به اپوزیسیون سهم بزرگی در شکست سنگرهای حکومت ترکیه در استانبول و شهرهای بزرگ دیگر داشته اند. در عین حال، آنها کسانی هستند که به تنهایی تاوان سنگین مقاومت در برابر یک رژیم توتالیتر را می پردازند، در حالی که رأی دهندگان دیگر احزاب اپوزیسیون بیش از حرف زدن و رأی دادن کاری نمی کنند. علاوه بر این وظایف عظیم، آنها باید برای زنده نگاه داشتن راه سیاسی خود نیز تلاش کنند.»

پس از انتشار نامۀ اوجالان توسط وکلای وی، اوزجان مدعی شد دو بار با اوجالان دیدار کرده و وی در دیدار دوم گفته است «اردوغان نباید شکست بخورد و از قدرت کنار برود. این وضعیت نه به نفع ترکیه خواهد بود نه به نفع کردها».

سخنگوی حزب حاکم ترکیه در اظهارات خود به دیدار اوزجان با اوجالان اشاره کرد و گفت وی برای دیدار با اوجالان «درخواست کرد و درخواست وی پذیرفته شد.»

این در حالی است که در هشت سال گذشته جز مهمت اوجالان برادر عبدالله اوجالان و وکلای وی، آن هم فقط در دو ماه گذشته، هیچ کسی نتوانسته است با اوجالان دیدار کند.

مقامات حکومت که ابتدا عدم تبعیت HDP از خواستۀ اوجالان را با تعابیری چون «جنگ قدرت میان دمیرتاش و اوجالان» یا «اختلافات داخلی میان کردها» وصف کردند و ناخرسندی تلویحی خود را نشان دادند، اما اینک پس از انتخابات و شکست متعاقب آن تلاش می کنند نقش احتمالی خود را در این ماجرا کتمان کنند و از آن برائت بجویند.

 

بیشتر بخوانید:

روز بعد کردهای ترکیه / چنگیز آکتار

برندگان و بازندگان انتخابات مجدد شهرداری استانبول

شکست دوم استانبول؛ تلخ ترین شکست اردوغان

ورود اوجالان به منازعه انتخابات شهرداری استانبول

مسألۀ کردها پس از انتخابات شهرداری استانبول

روزی روزگاری کردهایی بودند

پروسۀ آشتی؛ مسألۀ کردهای ترکیه یا مسألۀ کردهای سوریه؟

رمزی کارتال رهبر ارشد PKK در گفتگو با احوال: تا اردوغان هست PKK وارد پروسۀ آشتی نخواهد شد

از درسیم تا تونجلی: تاریخچۀ ترک سازی در کردستان ترکیه

انقلاب یا انتخابات؛ آیندۀ انتقال قدرت در ترکیه