انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  18:23

سرویس آذربايجان غربي

کردپرس گزارش می دهد؛

تلاش ها برای حذف اقتصاد پنهان سوخت در آذربایجان غربی

سرویس آذربایجان غربی- امروز مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه گفت: با تعامل و هماهنگی مطلوب سازمان های متولی در مرزها و کنترل هنگ مرزی، قاچاق سوخت از مبادی غیررسمی استان تقریبا به صفر رسیده است.

به گزارش کردپرس، مسئله قاچاق سوخت در کمرگ سرو در آذربایجان غربی ماه گذشته در جلسه کارگروه اقتصادی این استان تایید شد، اما هیچکدام از نمایندگان مرزبانی، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و گمرک استان در این خصوص قبول مسئولیت نکردند.

در این جلسه برای مقابله با قاچاق در گمرکات، کاهش زمان ترخیص کالا در گمرک مطرح شده بود، تا مانع از سو استفاده قاچاقچیان سوخت از طولانی بودن این فاصله زمانی شود.

قاچاق گالن های سوخت از بالای دیوار گمرک

قاچاق سوخت از ایران به کشورهای همسایه از قاعده "اختلاف قیمت"  پیروی می کند. در واقع به دلیل پایین بودن قیمت آن به نسبت کشورهای همجوار قاچاق سوخت از ایران پرسود است و حتی جریمه کامیون های حامل سوخت قاچاق نیز به دلیل سود گزاف این موضوع نتوانسته مانعی برای کاهش و یا کنترل آن باشد چرا که گفته می شود؛ این حجم وسیع قاچاق سوخت توسط افرادی خاص انجام می گیرد.

به گفته مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌غربی؛ بارها مشاهده شده است که به دلیل طولانی بودن روند ترخیص کالا در گمرک، رانندگان ترانزیتی در پایانه سرو با گالن اقدام به قاچاق سوخت می‌کنند. با وجود آنکه یک دیوار بلند در گمرک وجود دارد، اما قاچاقچیان با استفاده از گالن، از بالای دیوار، سوخت‌های قاچاق را به آن سوی دیوار منتقل می‌کنند.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه معتقد است؛ هراندازه نرخ فروش مرزی سوخت به نرخ سوخت در انسوی مرزها نزدیکتر باشد به همان میزان از خروج سوخت به عنوان سرمایه ملی جلوگیری خواهد شد.

احمد مجرد می گوید؛ استقرار کنترل و پایش سوخت در داخل محوطه گمرکی و نزدیک شدن به نقطه صفر مرزی کمک شایانی برای حذف گالن بدست ها و فروش خارج از شبکه به رانندگان کامیون ها خواهد کرد.

تغییر جانمایی مکان پایش سوخت در داخل محوطه گمرکات مرزی

پیشتر موضوع درخواست استقرار یک سرباز در این مرز نیز به دلیل عدم تقبل هزینه های های آن توسط دستگاه های دولتی منتفی شده بود، در حالی که پیشتر در یک تجربه موفق با استقرار یک سرباز در گمرک بازرگان ۹۰ درصد جلوی سوخت قاچاق گرفته شده بود.

 امروز مدیر کل انتظامی و امنیتی استانداری آذربایجان غربی در جلسه هماهنگی کنترل و پایش سوخت در داخل گمرکات استان گفت: در راستای اجرای آخرین مصوبه هیات دولت در مورد پیشگیری و مبارزه با قاچاق سوخت باید جانمایی مکان پایش و کنترل سوخت در تمامی مرزها با نظر نمایندگان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در داخل محوطه گمرکات مرزی صورتجلسه شود.

به گفته حسنخانی؛ اهتمام جدی برای پیشگیری و مبارزه با قاچاق سوخت با همکاری و تعامل سازمانهای متولی در استان آذربایجان غربی وجود دارد و باید در این مسیر با اقتصاد پنهان و عرضه خارج از شبکه سوخت برخورد کرد.