انتشار:  سه‌شنبه 25 تیر 1398  ::  17:11

سرویس عراق

دیدار نخست‌وزیران عراق و اقلیم کردستان در بغداد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیران عراق و اقلیم کردستان برای بررسی اختلافات و مسائل حل نشده میان دو طرف و ایجاد راه حل برای آنها با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری شفق نیوز، دفتر اطلاع رسانی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق با صدور بیانیه کوتاهی اعلام کرد که وی بعد از ظهر امروز (سه شنبه) در شهر بغداد از مسرور بارزانی، نخست وزیر جدید اقلیم کردستان و هیئت همراه اسقبال کرده است.

بر اساس این گزارش، قرار است نخست وزیران عراق و اقلیم کردستان در دیدار خود، در رابطه با اختلافات و مسائل حل نشده میان دو طرف و ایجاد راه حل برای آنها با یکدیگر گفت و گو کنند.

این در حالی است که مسرور بارزانی در آغاز نخستین سفر خود به پایتخت عراق از زمان تصدی منصب نخست وزیری اقلیم کردستان، ظهر امروز در کاخ السلام با برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد جایی که دو طرف روابط میان بغداد و اربیل و تحولات اوضاع سیاسی در سطح منطقه و جهان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

صالح در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت هماهنگی دیدگاه های مشترک و در پیش گرفتن زبان گفت و گوی سازنده برای حل و فصل تمامی مسائل حل نشده میان دولت فدرال عراق و دولت اقلیم کردستان بر پایه قانون اساسی، منافع ملی و تحقق عدالت، نسبت به دستیابی به توافق میان طرف های سیاسی در راستای ارتقای سطح روابط و برداشتن موانع پیش روی تامین خدمات برای ملت عراق ابراز اطمینان کرد.

بارزانی نیز به نوبه خود از تمایل دولت جدید اقلیم کردستان برای افزایش گفت و گوها با دولت فدرال عراق و استناد به قانون اساسی در راستای تضمین تحقق منافع مشترک و تقویت روابط برادری میان دو طرف خبر داد.

نخست وزیر جدید اقلیم کردستان که در راس یک هیئت بلندپایه شامل قباد طالبانی، معاون نخست وزیر و شماری از وزرای کابینه دولت اقلیم راهی بغداد شده، قرار است در ادامه سفر خود به این شهر نیز با محمد الحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان عراق دیدار و گفت و گو کند.