انتشار:  چهارشنبه 26 تیر 1398  ::  09:24

سرویس عراق

اعلام آمادگی نخست‌وزیران عراق و اقلیم کردستان برای حل‌وفصل مشکلات در چارچوب قانون اساسی

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیران عراق و اقلیم کردستان بر آمادگی خود برای همکاری در راستای حل و فصل همه مشکلات میان دو طرف در چارچوب قانون اساسی تاکید کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری شفق نیوز، دفتر اطلاع رسانی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وی بعد از ظهر سه شنبه در دفتر رسمی خود در شهر بغداد پذیرای مسرور بارزانی، نخست وزیر جدید اقلیم کردستان و هیئت همراه بوده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، عادل عبدالمهدی در دیدار با مسرور بارزانی از تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان استقبال کرده و بار دیگر انتخاب وی به عنوان نخست وزیر اقلیم را تبریک گفته است.

نخست وزیر عراق همچنین تاکید کرد که دولت فدرال از فضای همکاری و تفاهم با دولت اقلیم کردستان و دولت های محلی برای تقویت تکامل و حل و فصل همه مشکلات در راستای منافع همه شهروندان عراقی زیر سقف قانون اساسی و یکپارچگی ملت و کشور استقبال می کند.

نخست وزیر اقلیم کردستان نیز به نوبه خود ضمن تاکید بر این که خواسته نخستین سفر خود پس از تصدی این منصب به بغداد باشد، خاطر نشان ساخت که دولت اقلیم آماده کار مشترک، همکاری و تقویت روابط مثبت با دولت فدرال عراق برای حل و فصل تمامی مسائل حل نشده میان دو طرف در چارچوب قانون اساسی می باشد.

یادآور می شود که مسرور بارزانی در جریان نخستین سفر خود به بغداد پس از تصدی منصب نخست وزیری اقلیم کردستان در راس یک هیئت بلندپایه شامل قباد طالبانی، معاون نخست وزیر و شماری از وزرای کابینه دولت اقلیم، علاوه بر نخست وزیر عراق با برهم صالح، رئیس جمهوری و محمد الحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور نیز دیدار و گفت و گو کرد.