انتشار:  چهارشنبه 16 مرداد 1398  ::  17:22

سرویس آذربايجان غربي

ماجرای مجبور کردن دانش آموزان كُرد به پوشیدن لباس آذری چه بود؟!

سرویس آذربایجان غربی- مربی تیم دانش آموزی اشنویه در جشنواره بازی های بومی محلی از مجبور کردن دانش آموزان کرد به پوشیدن لباس آذری توسط کارشناس اداره آموزش و پرورش عشایری استان، در این جشنواره خبر داد.

به گزارش کردپرس، جشنوارە بومی محلی استانی با شرکت41 تیم در نیشابور در حال برگزاری است. در مراحل قبلی این جشنواره یک تیم  10 نفرە از دانش آموزان اشنویە با لباس کردی حضور پیدا کردند و با کسب مقام اول استانی، به مرحله کشوری راه یافتند.

روز گذشته یکی از پایگاه های خبری اشنویه، از مجبور کردن این دانش آموزان به پوشیدن لباس آذری به جای لباس کردی هنگام اعزام به مسابقات کشوری خبر داد.

ابراهیم خالدی مربی تیم شرکت کننده از اشنویه در این رابطه می گوید: با وجود اینکه در شیوه نامه وزارتی تاکید شده که تیم ها با لباس محلی خود حضور پیدا کنند ولی مسئولان ادارە آموزش و پرورش عشایری استان به دلیل تعصبات غلط اجازه ندادند تیم برنده اشنویه با لباس کردی در جشنواره کشوری حضور یابد و آنها را مجبور به پوشیدن لباس آذری کردند.

او اضافه می کند: کارشناس اداره آموزش و پرورش عشایری استان به این دانش آموزان ابلاغ کرده از آنجا که در ایران آذربایجان غربی به نام آذری ها شناخته می شود حق استفاده از لباس کردی در این جشنواره را ندارید.

خبرنگار کردپرس برای بررسی این موضوع با اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی تماس گرفت و روابط عمومی این اداره کل عنوان کرد در حال تماس با رییس اداره آموزش و پرورش عشایری استان و پیگیری این قضیه هستند.

تا این لحظه از تنظیم خبر، هنوز آموزش و پرورش پاسخی نداده است.

گفتە می شود؛ استانداری در حال بررسی این موضوع است.