انتشار:  دوشنبه 21 مرداد 1398  ::  16:23

سرویس سوریه

نوردیک مانیتور:

توافق سری روسیه و ترکیه برای حمله به کردها

سرویس سوریه – یک نمایندۀ پارلمان ترکیه ادعا می کند ترکیه و روسیه دربارۀ وضعیت استان مورد مناقشۀ ادلب به توافقی سری دست یافته اند که به ترکیه اجازه می دهد به مواضع کردهای سوریه حمله کند.

به گزارش کردپرس، وبسایت نوردیک مانیتور در گزارشی نوشت یکی از نمایندگان پارلمان ترکیه مدعی شده است آنکارا و مسکو یک توافق سری امضا کرده اند که بر اساس آن ترکیه می تواند به مواضع کردهای تحت حمایت ایالات متحده حمله کند اما در مقابل نیروهای ترکیه و گروه های تحت حمایتش ادلب را ترک کنند.

نوردیک مانیتور مدعی شد نسخه ای از یک پرسش پارلمانی را به دست آورده که در آن اونال چویکوز، دیپلمات سابق و از اعضای ارشد حزب جمهوری خواه خلق (CHP)، گفته است ترکیه و روسیه یک توافق سری به امضا رسانده اند که به ترکیه اجازه می دهد به وسیلۀ نیروهای ارتش آزاد سوریه به مناطق تحت کنترل گروه کرد یگان های مدافع خلق (YPG) در شمال و شمال شرقی سوریه حمله کند. به گفتۀ چویکوز ترکیه در مقابل متعهد شده است نیروها و تجهیزات نظامی خود را از ادلب خارج کند.

این پرسش پارلمانی از مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارۀ ترکیه روز 6 ماه می مطرح شده، اما او به آن پاسخی نداده است.

به نوشتۀ نوردیک مانیتور این توافق می تواند روسیه را در مقابل حملۀ ترکیه به مواضع کردهای سوریه ساکت کند.

به نظر می رسد چویکوز که مدت ها در وزارت خارجۀ ترکیه خدمت کرده، مدتی سفیر ترکیه در عراق و انگلستان بوده و هنوز در میان پرسنل این وزارت خانه مورد احترام است، به واسطۀ ارتباطات گسترده ای که با مقامات فعلی وزارت امور خارجه دارد به خبر این توافق سری دست یافته باشد.

ترکیه حدود دو سال است که کردهای سوریه را به حملۀ نظامی تهدید می کند و از نظر نظامی مقدمات چنین حمله ای را فراهم کرده است. حملۀ سال گذشتۀ ترکیه به منطقۀ کردنشین عفرین با موافقت روسیه و در سکوت ایالات متحده صورت گرفت. ترکیه برای حمله به شرق فرات نیز به چراغ سبز روسیه نیاز دارد، اما این بار تنها رضایت روسیه کافی نیست، بلکه باید ایالات متحده را که فعلاً مهم ترین مانع است به طریقی از سر راه خود بردارد. اما ایالات متحده بارها تأکید و حتی تهدید کرده است که با چنین حمله ای مخالف است و آن را نمی پذیرد.

روز چهارشنبه 7 اوت ترکیه و ایالات متحده به توافق رسیدند که برای تأسیس منطقۀ امن در شمال سوریه همکاری کنند و به این ترتیب ترکیه از حملۀ نظامی به شرق فرات منصرف شود. با وجود این به نظر می رسد هنوز توافقی حاصل نشده که بتوان گفت احتمال حملۀ نظامی یک جانبۀ ترکیه به مواضع کردها را به صفر رسانده است.

 

بیشتر بخوانید:

مفاد توافق منطقۀ امن همچنان در ابهام و ترکیه همچنان ناراضی

بدران چیا کرد، مقام ارشد کرد سوری: یک «جنگ بزرگ» در انتظار شمال سوریه است

آیا توافق آمریکا با ترکیه کردهای سوریه را نجات خواهد داد؟

آیا کوبانی شاهد جنگی دیگر خواهد بود؟

آخرین تلاش آمریکا برای جلوگیری از حملۀ ترکیه به کردها

حمایت بین المللی از کردهای سوریه افزایش می یابد

راکت هایی که حمله به کردها را توجیه می کنند

مظلوم کوبانی در مصاحبه با احوال: کردها برای جنگ بزرگ با ترکیه آماده اند

S-400 با کردهای سوریه چه می کند؟

کمدی سیاه عدالت در ترکیه