انتشار:  چهارشنبه 23 مرداد 1398  ::  12:22

سرویس کردستان

هدر رفت منابع قروه با خام فروشی

سرویس کردستان- فرماندار قروه به مشکل شهرستان در بخش معادن اشاره کرد و گفت : متاسفانه بسیاری از منابع شهرستان به صورت خام از سطح شهر و حتی کشور خارج می شوند و راه اندازی واحدهای تولیدی و صنایع تبدیلی در شهرستان پیش بینی نشده است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، موحد امان اللهی در جلسه شورای اداری شهرستان قروه که با حضور دکتر ذبیح الله خداییان معاون رئیس قوه قضائیه و ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد، اظهار داشت: شهرستان قروه شرقی ترین نقطه استان کردستان است که به لحاظ منابع خدادادی دارای عناصر بسیار غنی طلا و سنگ های مرمر و دیگر منابع الهی است که بخشی از آن به بهره برداری رسیده و به مرحله بالفعل رسیده است.

فرماندار قروه خاطر نشان کرد : شهرستان قروه در بخش کشاورزی و غلات دارای جایگاهی ویژه است که در استان کردستان حائز رتبه سوم بوده است.

وی با اشاره به اینکه نیروی انسانی توانمند شهرستان قروه همیشه و در تمام صحنه ها حضور داشته که موید آن تقدیم 467 شهید گلگون کفن این شهرستان به انقلاب اسلامی است، گفت: امروز یکبار دیگر فضای شهرستان به عطر روح بلند شهیدان عطرآگین خواهد شد که روز گذشته شهید عبدی به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

امان اللهی ادامه داد: این شهرستان در مباحث مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی همواره سرآمد بوده و در حوزه هنری دارای هنرمندانی است که در سطح کشور شناخته شده هستند که این افتخاری برای مردم کردستان است

وی همچنین به کم آبی این شهرستان هم اشاره کرد و افزود: در یک دهه اخیر و با تنش های آبی که وجود دارد دشت شهرستان قروه نیز به عنوان دشت ممنوعه تعیین شده است و مجوزی برای حفر چاه صادر نمی شود

به گفته امان اللهی هم اکنون مشکلاتی در تامین آب شرب روستاها وجود دارد و ردیف بودجه ای توسط استاندار کردستان برای این موضوع اختصاص یافته است که استارت آن در سال جاری زده خواهد شد اما نیاز به تامین بودجه دارد.

لزوم بومی گزینی قضات 
حجت الاسلام عابدین رستمی، امام جمعه قروه هم در این جلسه با اشاره به روال جدید کار در قوه قضاییه در خصوص جلسات دادرسی که به صورت رسانه ای نیز اعلام می شوند، گفت: این نحوه عملکرد، اطمینان خاطر بیشتری برای مردم ایجاد می کند.

وی بر لزوم بومی گزینی قضات با توجه به نیازهای کشور تاکید کرد و افزود: استفاده از قاضی ویژه در شورای حل اختلاف و کاهش ورود پرونده ها به دادگاه ها از دیگر مسائل مهمی است که لازم است مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه قروه با تاکید بر اینکه باید نگاه امنیتی از کردستان برداشته شود، افزود: باید زمینه ورود سرمایه گذاران به استان کردستان ایجاد شود چرا که هم اکنون استان کردستان در صدر میزان تورم قرار دارد و باید این وضعیت بهبود یابد.