انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  10:05   

افزایش تنش ها در مدیترانه شرقی:

اروپا در حال آمادگی برای اعمال تحریم علیه ترکیه

سرویس ترکیه - با نگاهی به سیاست خارجی این روزهای ترکیه شاهد افزایش تنش ها با موضوع مدیترانه شرقی و عملیات بورینگ ترکیه در این دریای استراتژیک میان ترکیه – اروپا هستیم؛ به نوعی که اتحادیه اروپا در حال آمادگی برای اعمال تحریم ها علیه ترکیه است.

با نگاهی به سیاست خارجی این روزهای ترکیه شاهد افزایش تنش ها با موضوع مدیترانه شرقی و عملیات بورینگ ترکیه در این دریای استراتژیک میان ترکیه – اروپا هستیم. این تنش ها به صورت روز افزون در حال افزایش است و اتحادیه اورپا طی جلسه ای که در 20 ژوئن 2019 میلادی داشته است صراحتاً مخالفت خود را با عملیات بورینگ ترکیه در مدیترانه شرقی اعلام کرده و عنوان کرده است که بایستی اقدامات در وهله اول تشویقی و بعد از آن پیشگیرانه برای ترکیه در نظر گرفته شود.

همچنین بر اساس اطلاعات به دست آمده، اتحادیه اروپا در صورت تداوم عملیات های ترکیه در مدیترانه شرقی و ادامه عملیات بورینگ در این آب ها اعلام کرده اند که لیستی از تحریم ها را آماده کرده اند که علیه ترکیه اعمال خواهند کرد. در جلسه ای که به این منظور تشکیل شده است در خصوص تحریم ها و اعمال فشار به ترکیه سه گزینه مورد بررسی قرار گرفته است که یکی از این موارد قطع حمایت مالی 145 میلیون یورویی اتحاد اروپا به ترکیه است (این حمایت مالی سالیانه اتحاد اروپا به ترکیه برای پیشبرد روند مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا است که هر سال به این کشور داده می شود). دومین گزینه اتحادیه اروپا علیه ترکیه، متوقف کردن وام های حمایتی بانک سرمایه گذاری اروپا به ترکیه است. حکومت ترکیه وام های حمایتی از بانک سرمایه گذاری اروپا به منظور بازسازی بخش های مختلف را درخواست کرده است که اروپا اکنون این وام ها را به عنوان ابزار فشار در برابر اقدامات ترکیه در مدیترانه شرقی مورد بررسی قرار می دهد. گزینه سوم نیز تعلیق روابط ترکیه – اتحادیه اروپا است که در این مورد نیز تعلیق دیدار در سطح سران ترکیه – اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است.

این موارد روز یکشنبه هفته بعد، در جلسه وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و هیئت وزرای امور خارجه اروپا در خصوص این که کدام یک از گزینه ها را علیه ترکیه اعمال خواهند کرد تصمیم گیری خواهند کرد.

همزمانی افزایش تنش ها میان ترکیه – اتحادیه اروپا با ورود دیوید ساترفیلد، سفیر جدید ایالات متحده آمریکا در ترکیه به آنکارا و با در نظر گرفتن تنش ها میان ترکیه – آمریکا بر سر خرید سامانه دفاع موشکی S-400 روسی توسط آنکارا و اصرار این کشور در فعالسازی این سامانه چنین به نظر می رسد که سیاست خارجی ترکیه در روند پیش رو بیشتر درگیر غرب شده و قلب سیاست خارجی ترکیه در اروپا – آمریکا خواهد تپید.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا